Není gentleman jako gentleman

 

Být gentleman, neznamená jen se dobře obléknout, zvolit správné doplňky a použít drahou kolínskou. Abyste o sobě mohli vy i vaše okolí uvažovat jako o gentlemanovi, musíte se podle toho také chovat, a to nejen na veřejnosti, ale i v soukromí. Co to tedy doopravdy znamená být moderní gentleman?

Vytříbený vkus a vždy sladěné doplňky jsou sice jedním z vnějších poznávacích znamení gentlemanů, ale to pravé gentlemanství se skrývá uvnitř. Totiž musí vycházet z vás a vašeho chování a vystupování. V opačném případě totiž místo obdivu sklidíte akorát výsměch.


Gentlemanem venku i doma

Pravý gentleman má zvládnuté vystupování ve všech situacích. Chová se čestně, nepodvádí ani v osobním, ani v pracovním životě. Když udělá chybu, přizná ji a pokusí se ji napravit. Etiketu má v malíku a vždy se řídí jejími pravidlyDůležité je zde slůvko vždy, gentlemanství totiž není něco, co používáte pouze v případě potřeby a pouze ve společnosti.

Muž, který se sice na veřejnosti chová vytříbeně, ale doma za zavřenými dveřmi se vyjadřuje jako dlaždič, ve vytahaných teplákách a propoceném tílku, nebo hůř – jen ve slipech, se povaluje na kanapi, popíjí lahváče a sleduje fotbal v televizi za hlasitého krkání, opravdu gentleman není.

Pravý gentleman i doma chodí upraven, tedy v čistém domácím oděvu, pije ze sklenice, vyjadřuje se slušně a dbá, aby i jeho okolí vypadalo kultivovaně a uspořádaně.


Gentleman
Nezištné a slušné chování

Gentleman zkrátka ví, jak se má chovat, a to i ve chvílích, kdy z toho nekouká žádný prospěch. Bez zaváhání pouští v dopravních prostředcích na sedadlo nejen hezké slečny, ale i všechny ostatní dámy, jiné starší pány i děti. Ochotně podrží dveře všem, kdo jimi procházejí za ním. Nabídne pomoc s odnesením tašek s nákupem k autu nebo k výtahu. Uctivé chování ke všem bez rozdílu a slušná mluva jsou naprostou samozřejmostí jak při společenských příležitostech, v osobním životě i při plnění pracovních povinností.

  
Kultivovaný projev

Při příchodu do místnosti pozdraví, a pokud má klobouk, smekne. Při seznamování se dívá lidem zpříma do očí a má dokonale zvládnuté podání ruky. Svůj projev mírní a mluví pokud možno tiše, aby na sebe zbytečně neupozorňoval. To platí i o telefonování. Například telefonování během pracovního oběda či schůzky je přípustné pouze v naléhavých situacích a v takovém případě je nutné se omluvit a vzdálit se. Telefon si v každém případě ztlumí, aby schůzku nerušil.

Mlčeti zlato

Gentleman také dobře ví, kdy má mlčet, pokud k tématu nemá co říci, nezapojuje se. Zároveň se také zajímá o své okolí a dění ve společnosti, aby mohl své znalosti využít při konverzaci s přáteli a obchodními partnery. Nikdy se nepouští do konfrontací a ke konverzaci volí lehká témata, která nikoho neuráží.

K tomu, abyste se stali gentlemanem, opravdu nestačí být oblečen jako gentleman, vonět jako gentleman a celkově vypadat jako gentleman. Když osla obléknete do smokingu, pořád to bude osel, akorát na sobě bude mít smoking. Být gentlemanem však není těžké, pokud si osvojíte základní pravidla slušného chování a přijmete je za svá.