Co je to RFID a co má společného s peněženkami?

Je naprostou samozřejmostí, že svůj majetek a soukromí chráníte všemi dostupnými prostředky. Máte zaheslovaný počítač, používáte antivirový program i v mobilu. Hlídáte si přístupy do banky a PIN k platební kartě nikomu nesdělujete. To všechno je jistě skvělé a je nutné to dělat, ale přemýšleli jste o tom, jak chráníte své peníze a citlivá data na ulici?

Obětí krádeže se totiž můžete stát i bez toho, aby se k vám někdo přiblížil. Že to zní nepravděpodobně? Bohužel ne tak docela. Možná jste už slyšeli o skimmingu. Skimming spočívá v získání otisku digitálních dat z vašich karet, nejčastěji k němu dochází u bankomatů, ale s nástupem bezkontaktních karet se situace změnila a zloději mohou vaše data načíst i na dálku.

Jak je to možné?

Bezkontaktní karty fungují na základě RFID (Radio Frequency Identification). To znamená, že vysílač periodicky vysílá do okolí elektromagnetické pulsy a v případě, že se v blízkosti objeví pasivní RFID čip, využije přijímanou energii k nabití a odešle odpověď zpět k vysílači.

Z tohoto důvodu je možné z karet na dálku přečíst jméno, číslo karty a její platnost. Tato data potom zloději použijí například pro placení na e-shopech, kde není třeba zadávat třímístný CVV kód.

Jak se mohu chránit před únikem dat?

Existují metody, jak se proti skimmigu účinně bránit. Základem je udržovat svou peněženku či dokladové pouzdro pokud možno mimo dosah případných RFID vysílačů.

Pokud však máte pocit, že to není dost a chcete pro své bezpečí udělat více, můžete vsadit na technologie. Běžně jsou k dostání pouzdra na karty s aluminiovou či jinou bariérou. Ta však ne vždy plní kromě praktické funkce i tu estetickou.

Jde to i stylově

Skvělou zprávou proto je, že ani při ochraně dat na svých bezkontaktních kartách nemusíte slevovat ze svých nároků na styl.

U nás jsou k dostání peněženky s RFID ochranou v nejrůznějších provedeních i velikostech. Stačí si jen mezi nimi vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim estetickým požadavkům. Mezi výrobce, kteří zařadili do svého portfolia peněženky s RFID ochranou patří například světoznámý výrobce doplňků Pierre Cardin.

PIERRE CARDIN HUNTER TILAK13 8806 RFID HNĚDÁ

GREGORIO N992-CV RFID ČERNÁ

PIERRE CARDIN FOSSIL TILAK12 8818 RFID ŠEDÁ

Peněženky s RFID ochranou na první pohled nerozeznáte. Od svých běžných kolegyň se liší pouze tím, že mezi vnitřním a vnějším lemováním mají vloženou vrstvu z materiálu, který blokuje RFID signál. Vzhledem k důmyslnému ukrytí RFID save vrstvy se tedy nemusíte bát, že by tato nádstavba nějak narušovala vzhled vaší peněženky.