10 dovolenkových pravidel pravého gentlemana

 

Vyrážíte na dovolenou a těšíte se, že si pěkně odpočinete. To se od dovolené samozřejmě očekává. Ovšem ani při odpočinku a relaxaci nesmíte zapomínat na základní pravidla gentlemanského chování. Existují zkrátka věci, které musí gentleman dodržovat vždy, i na dovolené.

1. Ležérní neznamená nevkusný
Gentleman dbá na svůj vzhled a dokáže zvolit vhodné oblečení. Na dovolené si může trochu odpočinout od kravat a košil s dlouhým rukávem. Nicméně to neznamená, že se nasouká do ustřižených džínů, do o tři čísla větší havajské košile a obuje si sandály s ponožkami. Gentleman má vhodné oblečení na cesty, které je dokonale sladěné a odpovídá jeho stylu.

2. Čisté a vyžehlené oblečení
Vždy má s sebou dostatek svršků pro případ, že se někde zdrží déle nebo, že se bude potřebovat převléct do čistého oblečení. Vozí s sebou jeden společenštější oděv pro případ, že bude pozván na slavnostnější událost. V kufru https://www.svetgentlemana.cz/jemis-w5041-m/ vozí i vlastní ramínky, kdyby jich v hotelu nebyl dostatek. Samozřejmostí je i sada na čištění bot.

3. Vždy upraven a hladce oholen
Hygiena je na prvním místě i na dovolené. Gentleman dbá o svůj zevnějšek, pravidelně se holí a vůbec dodržuje základní hygienické návyky. Dovolená znamená odpočinek, ale neznamená to, že se o sebe přestane starat a bude chodit zarostlý a neučesaný.

4. Zavazadla jsou důležitá
Při cestování používá zavazadla z kvalitních materiálů, nejčastěji kožená. Pravý gentleman cestuje jedině s kufrem. Nikdy nebalí do batohu či do sportovní tašky. K tomu je hned několik dobrých důvodů. Kromě toho, že kufr je elegantnější, oblečení v něm se tolik nemačká a zůstává v perfektním stavu. Pokud cestuje na déle, používá sady kufrů https://www.svetgentlemana.cz/sada-cestovnich-kufru-jemis-w5041/, do kterých rozdělí vše potřebné.

5. Zjistí si informace o místě, kam cestuje
Než vyrazí na cesty, zjistí si něco o své dovolenkové destinaci. Dodržuje základní pravidla zdejšího systému. Nevyvolává konflikty s místními ani s ostatními návštěvníky místa. Pokud je to v jeho silách naučí se pár základních frází v jazyce místních obyvatel.

6. Návštěva restaurace
Na dovolené chce každý vyzkoušet tradiční jídlo dané země a poznat kulturu. To se nejlépe dělá v restauracích. K obsluze se gentleman chová vždy slušně, nepokřikuje na ni. Když je se službami spokojen neváhá je také ocenit dostatečným spropitným. Rozhodně neškudlí, a to ani na dámě, kterou samosebou zve. Nikdy ji nenechá za sebe platit.

7. Stolování
V hotelových restauracích si při rautech na talíř nakládá přiměřené množství jídla a nikdy ho nevynáší z restaurace na později. Pokud je na stole prostřeno vícedílným příborem, používá ho, ale správně. Platí zde jednoduché pravidlo – příbor se bere od kraje.

8. Alkohol pouze s mírou
I přes uvolněnou atmosféru si gentleman hlídá míru alkoholu. Sklenka oblíbeného rumu či whisky v podvečer či sklenka vína k jídlu není na škodu. Nicméně gentleman se drží na uzdě a ví, kdy přestat.

9. Sociální sítě
Tento bod tak trochu souvisí s předchozím. Je jasné, že na dovolené vzniká spousta povedených i méně povedených fotografií. Gentleman nikdy nedopustí, aby se na sociálních sítích objevily urážlivé fotografie, ať už jeho nebo jeho partnerky či přátel. Při používání sociálních sítí myslí na svou pověst a využívá je s rozumem.

10. Kvalitní četba
Gentleman se nikdy nenudí. I na dovolené se gentleman vzdělává a tříbí svůj intelekt četbou beletrie či průvodců. Čerpá tak podněty pro hovor s přáteli na dovolené nebo pro plánování výletů.

 

10 pravidel gentlemana